Banka: Finančný stres negatívne vplýva na duševné zdravie mužov na Slovensku

  • Jún 17, 2024

stress finanziario.jpg 

        Bratislava 16. júna (TASR) - Stres spôsobený financiami negatívne ovplyvňuje duševné zdravie mužov na Slovensku. Až šesť z desiatich Slovákov cíti tlak kvôli potrebe zabezpečiť rodinu. Vyplýva to z prieskumu 365.bank. Banka zároveň prináša odporúčania ako zmierniť stres z osobných financií.
        Nepriaznivá ekonomická situácia a z nej plynúci stres výrazne ovplyvňuje duševné zdravie. Podľa 365.banky výskyt nových pacientov s duševnou poruchou ročne narastá približne o 23 %. Depresia a úzkosti môžu byť spojené s problémami, ktoré sa týkajú zadlženosti, vysokých nákladov na život alebo nízkeho príjmu. Banka spresnila, že na Slovensku má symptómy depresie až 25 % mužov, pričom na duševnej nepohode sa podieľajú aj ekonomické faktory.
        Financie ovplyvňujú aj rodinné vzťahy a muži sú často pod väčším stresom, ktorý sa ešte umocňuje pri rozhodnutí založiť si rodinu. Banka vysvetlila, že mnoho žien pri odchode na materskú dovolenku očakáva, že ich finančná situácia ostane nezmenená, čo vytvára ešte väčší tlak na mužov.
        "Muži sú v dôsledku spoločenských stereotypov pod väčším tlakom, pričom tejto téme sa venuje len málo pozornosti. Finančné starosti a duševná nepohoda sú pre nich bežné, preto je dôležité zaoberať sa riešeniami, ako možno znížiť stres z peňazí," uviedla vedúca PR v 365.bank Linda Valko Gáliková.
        Riešením je podľa nej finančné plánovanie, vytvorenie si prehľadu o príjmoch a výdavkoch či vyhýbanie sa zbytočnému utrácaniu peňazí. Dôležité je tiež, aby si muži vytvárali pravidelnú finančnú rezervu. Gáliková radí, že ak muži pociťujú duševnú nepohodu vo finančnej oblasti, tak by mali vyhľadať odbornú pomoc.

 

 Späť

Najčítanejšie správy