O Taliansku

Taliansko je jedným zo šiestich zakladajúcich členov Európskeho spoločenstva (neskôr Európska únia).  Taliansko sa vyznačuje mnohými kvalitami, medzi nimi je silná ekonomika. Sila ekonomiky je zastúpená najmä malými a strednými podnikmi, ktoré sa špecializujú na spotrebný tovar vysokej kvality, a to ako v oblasti dizajnu výrobkov až po sofistikované inžinierstvo.

Môže sa preto pochváliť dobrým menom na medzinárodných trhoch. S vysokým počtom domácich spotrebiteľov taliansky trh ponúka veľa príležitostí pre obchodnú expanziu. Vďaka svojej strategickej polohe v strede Stredozemného mora, Taliansko je ústredným bodom pre pozemné, námorné a letecké trasy spájajúce sever a juh Európy.

Profil krajiny

Oficiálny názov: Talianska republika
Dátum vzniku: 17.marec 1861
Štátne zriadenie: republika

Politický systém: parlamentná republika
Hlavou štátu je prezident volený na 7 rokov. Zákonodarnú moc má dvojkomorový parlament, zložený z Poslaneckej snemovne (630 poslancov) a Senátu (315 volených členov) a 11 doživotných senátorov vymenovaných prezidentom.

Prezident: Sergio Mattarella
Premiér: Giuseppe Conte

Celková rozloha: 301 263 km²

Taliansko je prevažne hornaté okrem Pádskej nížiny na severe a siaha od Álp až do stredu Stredozemného mora. Patria k nemu ostrovy Sicília a Sardínia, Elba a asi 70 menších ostrovov. Na talianskom polostrove sú aj dva malé nezávislé štáty: Vatikánsky mestský štát a Sanmarínska republika.

Susedné krajiny: Francúzsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Slovinsko, San Maríno, Vatikán

Hlavné mesto: Rím
Počet obyvateľov: 61 261 254

Úradný jazyk: taliančina

Štátne sviatky (sú tiež dni pracovného pokoja):

01. január: Silvester
06. január: Traja králi
31. marec: Veľká noc
01. apríl: Veľkonočný pondelok
25. apríl: Sviatok oslobodenie
01. máj: Sviatok práce
02. jún: Deň republiky

15. august: Nanebovzatie Panny Márie
01. november: Sviatok Všetkých svätých
08. december: Nepoškvrnené počatie
25. december: Vianoce
26. december: Sv. Štefan