Taliansko bude možno mať prvú premiérku v histórii

  • September 26, 2022

 SH_urna_voto_votazione.jpg

Víťazom nedeľňajších predčasných parlamentných volieb v Taliansku sa stal pravicový blok so zhruba 44 percentami hlasov. Ukazujú to údaje po sčítaní 95 percent okrskov zverejnené ministerstvom vnútra.
Stredoľavicový blok okolo Demokratickej strany získal 26 percent hlasov, tretie Hnutie piatich hviezd okolo 15 percent.
Spomedzi strán dostala najviac hlasov nacionalistická a krajne pravicová strana Bratia Talianska na čele s predsedníčkou Giorgiou Meloniovou, volilo ju približne 26 percent voličov. Protiimigračná Liga exministra vnútra Mattea Salviniho dostala okolo 9 percent (v roku 2018 to bolo 17,6) a Vpred Taliansko (FI) bývalého viacnásobného premiéra Silvia Berlusconiho osem percent hlasov (v roku 2018 to bolo 14,4).
Vzhľadom na osobitosť talianskeho volebného systému by to malo stačiť na zisk väčšiny mandátov. Vytvorenie pravicovej koalície však môže trvať niekoľko týždňov.
Ak by Meloniová uspela, stala by sa tak historicky prvou premiérkou Talianska. Mandát na zostavenie vlády jej musí dať taliansky prezident.
Účasť voličov dosiahla podľa údajov ministerstva vnútra 63,9 percenta, čo je o deväť percent menej ako pred štyrmi rokmi a najmenej v novodobých dejinách Talianska.

 Späť

Najčítanejšie správy