Príspevok na deti sa zvýši na 200 €, aké ďalšie zmeny sa chystajú?

  • Máj 6, 2021
taxes.jpg
DPH sa má zvýšiť, ale údajne na menej ako 25%.
Minister financií Igor Matovič informoval, že finálnu podobu daňovej a odvodovej reformy by chcel predstaviť o dva týždne. Vláda údajne nerozmýšľa o DPH vo výške 25%. DPH sa zrejme zvýši, ale na menej ako 25%. Zmeny v daniach prinesú časť z potrebných nákladov na zvýšenie prídavkov na deti. Zvyšok má ísť na úkor vyššieho verejného dlhu. Vláda zatiaľ neplánuje zvýšiť dane z nehnuteľností.

Prídavky na deti by sa mali zvýšiť na 200 € mesačne až do ich dospelosti. Pôjde len o deti zamestnaných rodičov. Odhadované náklady sú 2,5 mld €. Zo mzdy zamestnanca sa bude platiť iba jedna daň a jeden odvod. Cieľom reformy sú aj férové dane. Všetci ľudia budú za rovnakú prácu pre toho istého zamestnávateľa platiť tie isté dane a odvody.

V prípade rodičov, ktorí nie sú zamestnaní, by dávka mala byť 100€ na dieťa. Nové prídavky na deti majú nahradiť prídavok na dieťa aj daňový bonus. Zruší sa tiež príspevok pri narodení dieťaťa a všetky sociálne príspevky pre deti. Tieto informácie vyplývajú z návrhu daňovej reformy, ktorej návrh získal denník N z Ministerstva financií. Návrh však ešte nie je definitívny.

Vláda chce všetky súčasné odvody nahradiť jediným, 25% zo superhrubej mzdy aj všetkých iných príjmov. Zrušia sa odvodové výnimky. Daň z príjmu pre firmy aj fyzické osoby bude 20%, zrušia sa všetky nezdaniteľné časti či výnimky vrátane paušálnych výdavkov pre živnostníkov. Živnostníci budú platiť 20% daň a 20% odvod. Dane a odvody sa budú vzťahovať aj na pasívny príjem, napr. z prenájmu nehnuteľnosti. Daň z dividend stúpne na 15%. DPH sa zvýši, znížené sadzby DPH na potraviny a lieky ostanú a zrušia sa znížené sadzby na ubytovanie, knihy a dennú tlač.

Zdroj: dennikN.sk, webnoviny.sk
 Späť

Najčítanejšie správy